17 września 2022 roku

Pamięć Jana Pawła II

W dniu 17.09.2022 r. Kapituła Odznaczeń Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II odznaczyła Krzyżem Świętego Jana Pawła II, dla Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach wraz z AKTEM NADANIA, wręczonym na ręce Marka Adamczaka.



17 września 2022 roku

„SAMOCHÓD PAPIESKI z 1979 roku. Odbudowa wybitnego dzieła polskiej motoryzacji”

W dniu 17.09.2022 r. w siedzibie Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w odbyła się promocja książki Marka Adamczaka pt. „SAMOCHÓD PAPIESKI z 1979 roku. Odbudowa wybitnego dzieła polskiej motoryzacji”.

Historii powstania samochodu papieskiego nie otacza już aura tajemnicy. Dzięki wieloletniej detektywistycznej pracy odnaleziono jego nieliczne podzespoły, a w szczególności podwozie, które pozwoliło na odbudowę pojazdu w pełnej technicznej zgodności. Odtworzenie samochodu wymagało wnikliwego poszukiwania faktów związanych z jego powstaniem i późniejszymi dziejami. To fascynująca opowieść o zespole inżynierów i pracowników, którzy go tworzyli, ale również o wielkiej determinacji ludzi, którzy go odbudowali, by zachować w pamięci ten jedyny w swoim rodzaju pojazd, którym poruszał się Jan Paweł II podczas swej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Po odbudowie samochodu, podczas jego prezentacji na uroczystościach religijnych i świeckich w różnych zakątkach kraju, zadawano mi pytanie dlaczego go odbudowałem.

- Ponieważ zapisał się w historii polskiej motoryzacji, był unikatowy i niepowtarzalny.

- Dlatego, że Ojciec Święty Jan Paweł II zapragnął, aby podczas pielgrzymki poruszać się polskim samochodem... I odbył nim najważniejszą podróż po Ojczyźnie.

Odbudowany pojazd to swoista katedra, z której przemawiał do nas swoim słowem i gestem. To jest dar Bożej Opatrzności, a pojazd papieski z obecnym w nim Janem Pawłem II jednoczy w sobie te największe wartości, które nas kształtują, chociaż Ojciec Święty już od nas odszedł do wieczności.


Marek Adamczak



17 września 2022 roku

Nadanie odznaczeń przyznanych przez Kapitułę Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II

W dniu 17.09.2022 r. w siedzibie Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach odbyła się uroczystość związana z nadaniem odznaczeń przyznanych przez Kapitułę Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, którego prezesem jest Ryszard Zawadowski, dla osób związanych z budową samochodu specjalnego JP2 z 1979 r. w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji w Warszawie (PIMot), w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, a także dla osób, które odbudowywały pojazd papieski w firmie Auto-Adamczak. Ponadto odbyła się promocja książki Marka Adamczaka pt. „SAMOCHÓD PAPIESKI z 1979 roku. Odbudowa wybitnego dzieła polskiej motoryzacji”.

Na uroczystości wręczenia odznaczeń dokonał, w zastępstwie Ryszarda Zawadowskiego, porucznik Piotr Budzyń - Członek Kapituły Stowarzyszenia i zarazem Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II.

KRZYŻEM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II odznaczone zostały następujące osoby:

Marek Adamczak – dyrektor Muzeum Samochodu Papieskiego JP w Kielcach, prezes Fundacji Samochodu Papieskiego Jana Pawła II z 1979 r.

Zbigniew Gonciarz – plastyk/projektant samochodu specjalnego JP2 z 1979 r.

Wincenty Zeszuta – główny technolog z PIMot w 1979 r.

Jan Kasparewicz – obsługujący samochód papieski podczas pielgrzymki Ojca Świętego w 1979 r.

Jan Polender – pracownik prototypowni w PIMot w 1979 r.

Wiesław Zieliński – pracował przy opracowaniu konstrukcji pojazdu w PIMot w 1979 r.

śp. Antoni Chmielnicki – dyrektor Zakładu Doświadczalnego Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach w 1979 r.

Bronisław Hildebrandt – był właścicielem oryginalnej ramy i podzespołów pojazdu z 1979 roku. W 2006 roku w/w rama trafiła do Marka Adamczaka i od tej chwili zaczęto odbudowywać pojazd papieski w firmie Auto-Adamczak.

Ponadto wręczono: MEDAL ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II, MEDAL PAMIĄTKOWY Z OKAZJI 100. ROCZNICY URODZIN KAROLA WOJTYŁY, KRZYŻ ŚW. JANA PAWŁA II i BŁ. KS. STEFANA KARD. WYSZYŃSKIEGO. Odznaczenie otrzymało łącznie 69 osób.

Artysta rzeźbiarz Jan Kuraciński „Jan David II Kuraciński” wręczył wraz z Małżonką Barbarą Markowi Adamczakowi prezent - Jego popiersie z napisem „Marek Adamczak Biznesmen, Filantrop, Patriota”.



Zapraszamy do galerii LINK


27 sierpnia 2022 roku

VIII edycja - Legenda STARa, Zlot Pojazdów Zabytkowych 2022 r.







26 czerwca 2022 roku

Nasz samochód papieski w Gościeradowie

W dniu 26 czerwca 2022 roku w Gościeradowie (pow. Kraśnik woj. lubelskie) z inicjatywy Ryszarda Zawadowskiego - Prezesa Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, na zaproszenie Mariusz Szczepanika - Wójta Gminy, przy wsparciu Beaty Sajeckiej - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych im. JP II w Wolce Gościeradowskiej, na pikniku zaprezentowano nasz wyjątkowy eksponat! Po prezentacji historii powstania i restauracji samochodu, ogromną popularnością cieszył się konkurs rysunkowy. Nagrodzono najciekawsze prace dzieci. Fundatorami nagród byli GOK i Wójt Gminy z Gościeradowa oraz nasze Muzeum. Ta inicjatywa miała na celu upamiętnienie Ojca Świętego.










7 maja 2022 roku

Medal Pamiątkowy z okazji 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły

Pan Marek Adamczak został odznaczony medalem: „Medal Pamiątkowy z okazji 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły”. Odznaczenie przyznała Kapituła Medalu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, której prezesem jest Pan Ryszard Zawadowski. Uroczystość odbyła się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, którego właścicielem jest Pan Krzysztof Witkowski.






24 luty 2022 roku

Podarój swój 1% podatku




28 sierpnia 2021 roku

Legenda STARa

28 sierpnia 2021 r. w Starachowicach odbył się Zlot Samochodów Zabytkowych „Legenda STARa” VII edycja. Po pewnych perturbacjach byliśmy tam po raz pierwszy.

Zapraszamy do galerii LINK


14 sierpnia 2021 roku

Uroczystości w Kazimierzy Małej

W dn. 14 sierpnia 2021 r. nasz samochód przewoził relikwie krwi św. Jana Pawła II, podczas uroczystości poświęcenia Krzyża Miłości w Kazimierzy Małej. Krzyż Miłości, powstał w latach 2020-2021 jako wdzięczność wiernych z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kazimierzy Małej za dar życia oraz pontyfikat św. Jana Pawła II. Krzyż poświęcił ks. Jan Piotrowski, biskup kielecki. Na uroczystości był obecny m.in. ks. Kanonik Władysław Zązel, Kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, który zaprosił nas do Nowego Targu, aby tam zaprezentować odbudowany samochód papieski, którym Ojciec Święty poruszał się podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Jan Paweł II odwiedził Nowy Targ 8 czerwca 1979 r.

Zapraszamy do galerii LINK


4 lipca 2021 roku

Relikwie krwi św. Jana Pawła II

4 lipca 2021 r. był szczególnym dniem dla parafii pw. św. Jana z Dukli w Bęczkowie. Do świątyni zostały wprowadzone relikwie krwi św. Jana Pawła II, które zostały podarowane parafii przez Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Ksiądz proboszcz – Stanisław Zieliński przypomniał, że to Papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze patrona naszej parafii św. Jana z Dukli w Krośnie w 1997 r. W tym też roku zawiązała się obecna wspólnota parafialna. W 1999 r. podczas wizyty w Sandomierzu, Papież Jan Paweł II pobłogosławił kamień węgielny pod budowę naszej świątyni. Na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia po Mszy św. na placu przy kościele parafialnym został zasadzony Dąb Papieski.



2 czerwca 2021 roku

W rocznicę wizyty Papieża

Na lotnisku w Masłowie odbyło się kolejne Spotkanie Integracyjne Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z naszego regionu. Spotkania są organizowane w rocznicę wizyty Papieża Jana Pawła II na kielecczyźnie w 1991 roku. Byliśmy tam z odbudowanym samochodem papieskim jako pamiątka po pierwszej pielgrzymce Ojca Świętego z 1979 roku.

Zapraszamy do galerii LINK


20 maj 2021 roku

Wyjątkowi Goście odwiedzili nasze Muzeum!

Pan Mieszko z sześcioletnią córką Michalinką z Grodziska Mazowieckiego. Wszystko to w ramach wycieczki SHL-ką po regionie świętokrzyskim. Przystanek w Muzeum był priorytetem ich wyprawy.

Mieszko Stubiński – absolwent wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, zawodowo związany z rynkiem energetycznym, inwestor. Nie wyobraża sobie życia bez turystyki motocyklowej zwłaszcza motocyklami zabytkowymi. Na wyprawy chętnie zabiera swoje dzieci, które podobnie jak ojciec pokochały świat powolnego przemieszczania się zabytkami. Podróżuje m.in. kielecką SHL M11 z 1963r. Jednym z największych osiągnięć w „siodle” SHL-ką był charytatywny rajd Polska-Grecja-Polska, w którym SHL-ka była najstarszym motocyklem i jednym z niewielu motocykli, który dojechał o czasie i wrócił na kołach do Polski. Dobrze przygotowana SHL-ka, pomimo drobnych usterek, podczas przebytych wypraw nigdy nie zawiodła i nigdy nie było potrzeby holowania czy lawety. Potwierdza to opinię, że na tle całej polskiej motoryzacji motocyklowej z tego okresu, była jedną z najlepszych naszych/rodzimych konstrukcji.


2 luty 2021 roku

Muzeum odwiedzili niecodzienni Goście

Kabaret Skeczów Męczących - polska grupa kabaretowa, powstała na początku 2003 roku w Kielcach. Skład osobowy to: Karol Golonka, Jarosław Sadza, Marcin Szczurkiewicz, Michał Tercz.


7 sierpnia 2020 roku

Pojazd Papieski na trasie Tour de Pologne 2020

Tegoroczne Tour de Pologne odbędzie się w dniach 5-9 sierpnia. Kolarze rozpoczną wyścig na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a zakończą w Krakowie. Trzeci etap wyścigu z Wadowic do Bielska-Białej, o długości 203 km, uczci setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II. Czesław Lang, organizator wyścigu, zaprosił nas do udziału w imprezie. Odbudowany w Kielcach pojazd papieski rozpocznie trzeci etap wyścigu, wyprowadzając peleton z Wadowicach. Będzie to świetna reklama dla Kielc, na burcie pojazdu umieszczony jest herb naszego miasta. Ponad 80 stacji TV będzie relacjonować tę Międzynarodową Imprezę i największy polski wyścig kolarski. Cieszymy się, że Kielce symbolicznie zasygnalizują tam swoją obecność. Przypomnijmy, że samochód papieski został odbudowany w firmie AUTO- ADAMCZA w Kielcach na bazie oryginalnej ramy pojazdu i podzespołach, we współpracy z Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie i Politechniką Świętokrzyską, którym Ojciec Święty podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Eksponowany jest na co dzień w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.


26 maja 2020 roku

12 – 14 czerwca 2020 roku

Szanowni Państwo,
informujemy że bierzemy udział w akcji Weekend Pozytywnych Emocji #KielceIsReady w dn. 12 -14 czerwca.
Serdecznie zapraszamy do Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach. Każdy kto nas odwiedzi w ww. terminie otrzyma od nas kartkę okolicznościową wydaną przez Pocztę Polską z okazji rocznicy otwarcia naszej placówki. Jest to kartka kolekcjonerska z datownikiem oraz personalizowanym znaczkiem.


17 maja 2020 roku

100-lecie urodzin Jana Pawła II - model do sklejania oraz biografia fimlowa

Z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Przygotowaliśmy model samochodu papieskiego z 1979 roku. Należy wydrukować, wyciąć i skleić.




10 kwietnia 2020 roku


10 stycznia 2020 roku

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY LICYTACJA SKODY OCTAVIA Z 1962 ROKU!!!

Informuję, że zabytkowa SKODA OCTAVIA wyprodukowana w Czechosłowacji w 1962 oku po raz 20 jest wystawiona na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ma 58 lat i nadal jest sprawna. Idea za każdym razem jest taka sama. Auto trafia po licytacji w ręce nowego właściciela na rok, następnie wraca do mnie - Marka Adamczaka , a ja ponownie wystawiam ją do kolejnej licytacji w finału WOŚP. Przez te wszystkie lata aukcji, auto zarobiło dużo, ponad 100 000 tysięcy złotych dla ludzi którzy potrzebują pomocy/sprzętu medycznego. Licytacja zabytkowej SKODY OCTAVIA z 1962 r. odbędzie się jak zwykle na przygotowanej scenie w Kieleckim Centrum Kultury w Kielcach. Proszę o zamieszczenie/udostępnienie tej informacji by mogła ona dotrzeć do większej liczby osób mogący wziąć udział w licytacji. Marek Adamczak Właściciel Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach


6 stycznia 2020 roku

Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli tradycyjnie przeszedł ulicami Kielc. Królowie trasę rozpoczęli przy pomniku Czynu Legionowego przed Wojewódzkim Domem Kultury do katedry jadąc odbudowanym samochodem papieskim z 1979 roku, którym Ojciec Święty podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Z pojazdu Królowie pozdrawiali zgromadzonych wiernych na trasie przejazdu. W role Królów wcielili się: Król Kacper: płk Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach Król Melchior: Przemysław Predygier, dyrektor TVP 3 Kielce Król Baltazar: płk Grzegorz Motak, dowódca X Świętokrzyskiej Brygady WOT Król Talager czwarty tak zwany spóźniony: Marek Adamczak, przedsiębiorca, właściciel pojazdu oraz założyciel Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach. Ponadto w Orszaku brali udział służby mundurowe oraz grupy rekonstrukcyjne historyczne. Podczas przemarszu uczestnicy śpiewali kolędy, które intonował Andrzej Wiśniewski, tenor, na co dzień solista Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tło muzyczne Radosław Suliga.


11 października 2019 roku

Pierwsza rocznica otwarcia muzeum

W dniu 11 października 2019 r. odbyły się obchody pierwszej rocznicy otwarcia Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach. Na spotkanie przybyli pracownicy Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie, którzy budowali samochód dla papieża w 1979 r. na podwoziu Stara 660M, pracownicy firmy Auto-Adamczak, którzy odbudowywali go we współpracy z PIMOTem oraz z naukowcami i studentami z Politechniki Świętokrzyskiej na bazie oryginalnego podwozia i innych odnalezionych podzespołów, przedstawiciele Kościoła oraz Poczty-Polskiej. Na spotkaniu prowadzono dyskusję dotyczącą historii odtworzenia pojazdu oraz wspominano najciekawsze epizody z jego budowy w 1979 r. Goście odwiedzili Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego na Św. Krzyżu. Podczas tej wizyty odsłonięto tablicę upamiętniającą darczyńców biorących udział w odbudowie wieży klasztoru na Świętym Krzyżu m.in. Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 - Pan Marek Adamczak z rodziną. Z okazji pierwszej rocznicy powstania muzeum i 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża do Polski Fundacja Samochodu Papieskiego Jana Pawła II z 1979 r. we współpracy z Pocztą Polską wydała kartkę okolicznościową, datownik oraz MójZNACZEK., będące niewątpliwie gratką dla kolekcjonerów.


11 października 2019 roku

Kartka okolicznościowa

Muzeum we współpracy z Pocztą-Polską wydało kartkę okolicznościową, datownik oraz MójZNACZEK z okazji pierwszej rocznicy powstania naszej placówki.

kartka rocznicowa

25 września 2019 roku

Tablica upamiętniająca pierwszych osiedleńców we wsi Wierszyna

Poświęcenie krzyża i odsłonięcie pomnika we wsi Wierszyna na Syberii upamiętniające polskich osiedleńców z 1910 r. Rosję zamieszkuje około 73 tys. naszych rodaków, którzy znaleźli się tam w wyniku zmian terytorium naszego państwa oraz przemieszczeń ludności w głąb jej europejskiej i azjatyckiej części. Większość osób o polskich korzeniach, które można spotykać na Syberii, to potomkowie zesłańców, którzy trafili tam za rzeczywiste lub wyimaginowane przewinienia przeciwko carowi, a później przeciwko władzom komunistycznym. Jest jednak wieś na Syberii o nazwie Wierszyna, znajdująca się w obwodzie irkuckim, której dzisiejsza społeczność to potomkowie polskich osiedleńców. Na początku XX w. w Rosji wzrastało zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i car zachęcał do dobrowolnej migracji w głąb imperium, udzielając nawet zniżek na bilety, docierającej już wtedy do Irkucka kolei transsyberyjskiej. W 1910 r. do Wierszyny przybyli Polacy z Zagłębia Dąbrowskiego i Kielecczyzny w poszukiwaniu lepszego życia, otrzymując ziemię i pomoc w osiedleniu - choć jak dziś wiemy rzeczywistość była całkiem inna. Jest to polski skrawek Syberii oddalony o ponad 8000 km od naszego kraju. Być Polakiem w Rosji nigdy nie było łatwo, a w chwili obecnej mniejszość polska jest zakładnikiem stosunków między obu państwami i musi na nowo zdefiniować swoją przynależność do wspólnoty narodowej. Obecnie w Wierszynie i okolicy mieszka niespełna 600 osób, z czego ok. 300 to potomkowie osiedleńców z Polski. Liczba ludności nie obniża się i co ważniejsze, pomimo wymiany pokoleniowej, większość dzieci nadal uczy się naszego języka. Pamięć o polskich korzeniach kultywowana jest nadal przez mieszkańców Wierszyny. Brak jednak było symbolicznego miejsca, które upamiętniałoby przybycie naszych rodaków ponad 100 lat temu. Dlatego też kielecki przedsiębiorca Marek Adamczak, twórca Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach oraz prezes Fundacja Samochodu Papieskiego Jana Pawła II z 1979 r. w Kielcach zorganizował i sfinansował budowę pomnika w Wierszynie. Miejsce na pomnik wybrali mieszkańcy. Powstał on na stoku pagórka w miejscu ziemianki w której zamieszkiwała rodzina Krzywaźniaków (znajdowało się tam 59 takich ziemianek, w których przez wiele lat zamieszkiwali emigranci). Wolą fundatora było aby pomnik wykonany był z lokalnego kamienia, z Wierszyny. Obok niego usytuowano drewniany krzyż. Całość została ogrodzona, a do pomnika prowadzą drewniane schody. Prace budowlane na miejscu koordynowali o. Karol Lipiński, proboszcz parafii w Wierszynie i Paweł Kabelis, przewodnik turystyczny z Irkucka. Na kamiennym obelisku umieszczono tablicę odlaną z brązu, którą ufundowała i wykonała firma Metal- Kolor rodziny Papaj z Wąchocka. Przed wywiezieniem do Rosji została ona poświęcona w dn. 08 września 2019 r. przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa podczas mszy świętej na Św. Krzyżu. W dn. 25 września 2019 odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża i odsłonięcie pomnika na które przybyli: Krzysztof Świderek - konsul generalny RP w Irkucku, Cyryl Klimowicz - biskup irkucki, władze lokalne obwodu irkuckiego, Marek Adamczak – fundator pomnika, mieszkańcy wsi, młodzież z Polski oraz TVP. Była to wzruszająca i doniosła chwila, ale również czas refleksji i wspomnień. Wśród mieszkańców znajdowała się pani Franciszka, której rodzina przybyła do Wierszyny z Miedzianej Góry koło Kielc w 1910 r. W tym dniu odbyła się również akademia szkolna poświęcona 30-leciu nauczania języka polskiego w szkole w Wierszynie. Dzieci zaśpiewały hymn polski oraz zaprezentowały wzruszające przedstawianie patriotyczne.

Marek Adamczak z konsulem generalnym w Irkucku - Krzysztofem Świderekiem.
Marek Adamczak z bp irkuckim – Cyrylem Klimowiczem.
Pomnik upamiętniających pierwszych osiedleńców w Wierszynie.


16 sierpnia 2019 roku

Patronat

14 sierpnia 2019 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie objął patronatem nasze Muzeum.

logo Sieci Badawczej Łukasiewicz

13 stycznia 2019 roku

Człowiek Roku 2018

Zachęcamy do głosowania na Pana Marka Adamczaka w plebiscycie Echa Dnia na Człowieka Roku 2018 LINK


28 listopada 2018 roku

Otwarcie strony WWW

Rusza oficjalna strona Muzeum Samochodu Papieskiego JP2. Zapraszamy do galerii.


16 listopada 2018 roku

Wizyta dzieci z Dziennego Ośrodka Socjoterapii "Rafael"

Zapraszamy do galerii LINK


21 września 2018 roku

Otwarcie Muzem Papieskiego JP2

Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, iż muzeum rusza pełną parą! Zapraszamy.